نشست هم اندیشی "تجربه سالمندی" برگزار شد

نشست هم اندیشی "تجربه سالمندی" برگزار شد
نخستین نشست از سلسله نشست های هم اندیشی دانش و تجربه با موضوع «تجربه سالمندی» همزمان با 9 مهرماه روز سالمند در صندوق بازنشستگی کشوری برگزار شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری، در نشست هم اندیشی دانش و تجربه که با حضور تعدادی از مدیران و کارکنان صندوق بازنشستگی کشوری و جمعی از بازنشستگان کشوری در سالن اجتماعات این صندوق برگزار شد، به طرح این سوال روانشناختی که «خودمان چه می توانیم برای خودمان انجام دهیم؟» پرداخته شد.

ضرورت گفتگوی فراگیر ملی پیرامون پدیده سالمندی
در این نشست که با هدف شکل گیری گفتگوی بین بازنشستگان برای بیان اضطراب ها و مشکلات روحی و جسمی و کمک به کاهش این مشکلات در دوران سالمندی برگزار شد، میکائیل عظیمی مدیرعامل موسسه پژوهش های راهبردی صبا وابسته به صندوق بازنشستگی کشوری گفت: اصولا نام گذاری یک روز برای یک رویداد آن هم در ابعاد ملی و بین المللی نوعی نشانه گذاری برای طرح مباحث مهم در یک جامعه است. از آنجایی که بسیاری از کشورها سال ها است درگیر پدیده سالمندی هستند و ایران نیز به تازگی با این پدیده مواجه شده، پرداختن به ابعاد مختلف مساله سالمندی بسیار ضروری و نیازمند گفتگوی فراگیر ملی است.

عظیمی گفت: گفتگوی ملی به معنی مشارکت صرفا قشر بازنشستگان و سالمندان نیست، بلکه سالمندی و مسائل آن چون بیماری های غیرواگیر از جمله موضوعاتی است که از کودکی و نوجوانی انسان ها درگیر آن می شوند. تغذیه سالم، سبک زندگی درست، ورزش و تحرک جسمانی و مراقبت های مستمر از جمله ابعادی است که از کودکی تا سالمندی انسان را دربر می گیرند. بنابراین برای موضوع سالمندی باید نسل های مختلف در کنارهم به گفتگو بنشینند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر جمعیت سالمندی در کشور 8 میلیون نفر است اما با شیب بسیار تند در حال افزایش است، گفت: پیش بینی می شود که جمعیت سالمندان ایرانی تا سال 1404 به بیش از 12 میلیون نفر برسد. به طور معمول، هرچه سن جامعه افزایش یابد، نیازهای آن ها نیز افزایش می یابد و سایر بخش های جامعه براساس یکسری توافق ها و قراردادهای اجتماعی باید پاسخگوی نیازهای این قشر باشند.

ذهنیت ناقص از سالمند و سالمندی
وی با بیان اینکه تصور و ذهنیت جامعه و روان اجتماعی انسان ها از بازنشستگی و سالمندی ناقص است، گفت: به صورت علمی سن سالمندی بالای 60 یا 65 سال درنظر گرفته می شود، اما آیا فردی که به این سن میرسد به واقع سالمند است؟ تصور ما از سالمندی اشتباه و به تعبیری ناقص است و وقتی ذهنیت روان اجتماعی جامعه و افراد، از سالمندی اشتباه است، این تصور به افراد در سنین بالا دیکته شده و فرد از سالمندی تصوری چون عصا، کمر خمیده، سمعک و ... پیدا می کند.

عظیمی با بیان یک مثال از افراد با سنین بالا که با پدیده سالمندی کنار آمده اند، گفت: بازنشسته ای از دستگاه آموزش و پرورش هست که با سن 72 سال نه تنها چندین بار به قله دماوند صعود کرده بلکه اخیرا به قله ای در کشور روسیه نیز صعود کرده و این نشان از سلامت جسم و روان این فرد است. در مقابل نیز افرادی به مراتب کم سن و سال تر هستند که از شوک سالمندی دچار آلزایمر و سایر بیماری های این دوران شده اند.

عظیمی تصریح کرد: مقایسه بین ظرفیت های کشورهای مختلف و داشته ها و نداشته ها و محدودیت ها امر حتمی و بدیهی است اما سه سطح سوال در این بین باید پرسید؛ «اول، چه باید کرد، دوم، چه می توان کرد؟ و سوم چه می توانم کرد؟»

این پژوهشگر و اقتصاددان افزود: سوال سوم، سوال کلیدی برای ما و جامعه است که با وجود همه مشکلات اطراف از جمله مسائل اقتصادی، من چه می توانم انجام دهم؟ نیاز امروز ما گفتگو پیرامون این مسائل است.

عظیمی یادآور شد: امروز نیاز است تا بازنشستگی را از پیری جدا کنیم؛ هرچند در گذشته انسان ها وقتی بازنشسته می شدند که پیر شده و توان کار نداشتند، اما در زمان حاضر، بازنشستگان ما توان کار کردن و فعالیت دارند اما بازنشسته هستند. پس بازنشستگان ما لزوما پیر نیستند. باید دید که اول، از توانمندی دوره بازنشستگی چگونه می توانیم استفاده کنیم و دوم اینکه پیر شدن یک امر حتمی است و برای مواجه شدن با آن چه باید کرد.

پذیرش دوران سالمندی مهم است
زهرا زاده غلام مدیرکل فرهنگی و اجتماعی صندوق بازنشستگی کشوری نیز در سخنانی به هدف از برگزاری نشست های هم اندیشی دانش و تجربه پرداخت و گفت: در دوران بازنشستگی افراد با مشکلات و مسائل زیادی از آسیب های روحی تا جسمی مواجه می شوند و بنابراین نیاز است که پیرامون چگونگی مواجه شدن با آسیب های مختلف جسمی، روحی و روانی و همچنین اجتماعی و فرهنگی و کاهش این آسیب ها گفتگو شود.

وی افزود: افراد گاهی یکباره و گاه به تدریج با مساله سالمند شدن روبرو می شوند و در هردوحالت نیاز است تا ابتدا پذیرش نسبت به سالمند شدن اتفاق بیفتد تا بتوان پس از پذیرش این دوره، با مسائل مختلف ناشی از آن مواجه شد.

در این این نشست، فیلم مستند «باغچه خشک خانه مان سبز است» کاری از حسین نارمنجی که در جشنواره سینما حقیقت بخش خرد و تجربه به نمایش درآمد پخش شد که با واکنش های متفاوتی از سوی حاضرین مواجه شد.
۱۵ مهر ۱۳۹۸ ۲۰:۲۴
تعداد بازدید : ۱۷۵