پرسش های کلیدی برای زندگی در دوران بازنشستگی

پرسش های کلیدی برای زندگی در دوران بازنشستگی
زندگی روزمره در دوران بازنشستگی مفروضات و کلیشه هایی برای خودش دارد. بیشتر آدم ها ذهنیت هایی درباره این دوران دارند و درباره فعالیت های روزمره شان پس از بازنشستگی خیال پردازی می کنند، در حالی که همیشه آنچه تصور می کنند، به واقعیت نمی پیوندد و این همان جایی است که روابط خانوادگی دچار مشکل می شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری، اگر برای مثال بنا دارید که هرروز با همسرتان غذا بخورید، چند روز یک بار نوه هایتان را ببینید و مسئولیت های مربوط به خانه را باهم تقسیم کنید، ولی اینها چیزهایی نبودند که پیش از این بر سرشان بحث کرده باشید، باید بدانید که همین موارد می توانند در دروان بازنشستگی باعث بحث و بعدها مشاجره میان شما و همسرتان شوند.
 
پیش فرض ها و کلیشه های آسیب رسانی در این زمینه وجود دارند که می توان از پیش آنها را با گفتگو با همسر، دیگر اعضای خانواده و دوستان حل و فصل کرد. اگر از آغاز برای این موضوع وقت و انرژی بگذارید، می توانید روابطتان را در دوران بازنشستگی تحکیم ببخشید و تقویت کنید.
 
تصور کنید که چه زمانی می خواهید از خواب بیدار شوید و چه زمانی به رختخواب می روید؛ اگر صبحانه، ناهار و شام را باهمسرتان می خورید، هر هفته چه وظایف و مسئولیت هایی و توسط چه کسی باید انجام شوند. باهم بر سر اینکه هرکدامتان چقدر وقت آزاد برای خودتان نیاز دارید گفتگو کنید.
 
رابرت لارا در کتاب بازنشستگی عریان، زوج ها را ترغیب می کند تا برای آغاز گفتگو درباره بازنشستگی، درک انتظارات مشترک، برطرف کردن کلیشه های ذهنی و تقویت روابطشان تعدادی سوال از خود بپرسند:
1- روز و هفته دلخواه شما در دوران بازنشستگی چه ویژگی هایی دارد؟
 
2- شغلتان چه چیزی برایتان دارد که ممکن است در دوران بازنشستگی دلتان برایش تنگ شود؟
و آیا به یک برنامه دقیق نیاز پیدا خواهید کرد یا می توانید به طور روزمره زندگی منظمی داشته باشید. توجه داشته باشید که زمان طولانی برنامه ریزی نشده می تواند شما را به سوی تاریک بازنشستگی بکشاند، یعنی شکل هایی از عادات نامناسب یا افسردگی.
درباره جنبه های ذهنی، اجتماعی و جسمی کارتان فکر کنید. کدامشان برایتان اهمیت دارند؟ برای حفظ یا جایگزینی این جنبه های مورد علاقه تان چه می توان کرد؟
 
3- در دوران بازنشستگی چطور خود را توصیف خواهید کرد؟
آخرین باری را که به یک بازنشسته معرفی شدید به یاد بیاورید. آیا همه بازنشسته ها خودشان را به یک شکل معرفی می کنند؟ اگر چنین است، چه تأثیری روی شما گذاشتند؟ به عنوان یک بازنشسته دوست دارید مردم شما را چطور خطاب کنند؟
 
4- با وقتتان چه خواهید کرد؟
عادات خوبی را که می خواهید در دوران بازنشستگی تقویت کنید و عادات بدی را که می خواهید کنار بگذارید یا کنترل کنید مشخص کنید.
 
5- ارتباطتان با دوستان یا اعضای خانواده ای که هنوز بازنشسته نشده اند به چه شکل خواهد بود؟
ببینید که گذراندن وقت به دور از نزدیکانتان چه تأثیری می تواند بر روابط خانوادگی و دوستانه بگذارد. چه مشغولیت های مشترکی دارید که می توانند به حفظ ارتباطاتتان بیرون از محیط کار کمک کنند؟ دیدارهای خانوادگی و وقت گذرانی با نوه هایتان را ساماندهی کنید.
 
6- سلامت روحی و جسمی تان در دوران بازنشستگی به چه شکل خواهد بود؟
 
این پرسش ها می توانند نقطه شروع خوبی باشند برای ساختن یک الگوی ارتباطی سالم و شفاف در میان زوج ها و میان بازنشستگان، خانواده و دوستانشان. یک بیماری، تصادف، کسب ثروت ناگهانی، یا برگشتن یکی از فرزندان به خانه یکی از هزاران عاملی هستند که ممکن است زندگی در دوران بازنشستگی را دگرگون کنند. اما در عین حال همه این عوامل هم می توانند به روابط سالم و پویایی در این دوران منتهی شوند.
منبع: forbes.com
۲۱ مرداد ۱۳۹۸ ۰۹:۵۱
تعداد بازدید : ۲۳۴